fbpx

KIEDY 30-MINUTOWY FILM TO ZA MAŁO

KIEDY 30-MINUTOWY FILM TO ZA MAŁO

Dokument o długości 30 minut to najdłuższy film widoczny w naszej ofercie. Niejednokrotnie jesteśmy przez Was pytani o dłuższe postaci filmowe – 45 minut, godzina, a nawet więcej. Czy jest to możliwe? Owszem! Czy to dodatkowo kosztuje? Nikoniecznie… Poniższy tekst przybliży Wam temat 30-minutowego filmu i zagadnień z nim związanych. O krótszych formach filmowych dokładniej piszemy w innym poście.

Dokument

Zanim przejdziemy do odpowiedzi! Zatrzymajmy się na sekundę przy naszej najdłuższej filmowej postaci, którą znajdziecie w naszym menu. Jest to forma, która z czasem ewoluowała z filmu 45-minutowego do swojej obecnej postaci, czyli 30-minutowego dokumentu.

Głównym celem ukrócenia tego czasu wcale nie była chęć okradzenia Was z cennych wspomnień – wręcz przeciwnie! Nadrzędnym punktem było przede wszystkim opowiedzenie i zintensyfikowanie emocji, które panowały tego dnia – w głowach naszych, Waszych i Waszych bliskich, a także zobrazowanie atmosfery, której efektem były owe uniesienia. Wymaga to jednak odcięcia tłuszczyku od produktu właściwego – pozbywamy się niepotrzebnych dłużyzn, mniej fortunnych parkietowych wiraży, zagadanych gości czy spódniczek, które pofrunęły zbyt blisko słońca. Stąd ucięty został czas, ale nie ilość zgromadzonego materiału. Wszystko to, aby podkreślić i zachować w pamięci to, co dobre, pozytywne i co sprawia, że Wasze serca zabiją nieco szybciej – zupełnie jak w tym wielkim dniu.

Zanim więc zdecydujecie się na formę dłuższą od oferowanej uprzejmie prosimy, żeby zapoznać się z naszymi przykładami. Szerszy opis i filmy do podglądu znajdziecie w naszym wcześniejszym blogu – o tutaj.

Czy da się dłużej i czy to niesie dodatkowe koszta?

Naturalnie, jesteśmy w stanie wyprodukować dłuższy niż 30 minutowy dokument. Ogranicza nas jedynie ilość – i wartość – zebranego materiału. Te najczęściej zależą od długości czasu naszej pracy podczas reportażu, dobranych sesji, rodzaju ceremonii (kościelna/cywilna), a także ilości zapewnionych atrakcji i intensywności przebiegu samego wesela. Słowem – im więcej się dzieje, tym więcej jest do pokazania! Standardowo podczas dnia pracy rejestrujemy około 2-2,5h materiału. Kluczowym pytaniem jest to, czego oczekujecie od dłuższej formy i z czego miałby powstać dodatkowy czas filmu. Oczekujecie więcej tanecznych szaleństw, muzyki na żywo, chóru kościelnego, całego kazania?

Kwestia dodatkowej opłaty zaś zależy właśnie od tych oczekiwań. Jeżeli 30 minutowa forma bardzo Wam w smak, a pragnęlibyście jedynie dodać więcej zabawy tanecznej „na żywo”, w postaci długich ujęć (od 2 do 4 minut) z sali, nieprzerwanych montażem – takie cuda wykonujemy od ręki i bez dopłat.

Jeżeli zaś pragnęlibyście ~60 minutowego filmu z dynamicznym, teledyskowym montażem – należy liczyć się z większymi kosztami. Poza kwestią dodatkowej pracy montażowej wskazana jest też obecność drugiego operatora w dniu ceremonii. Zebrany przez niego materiał zapewni nie tylko utrzymanie odpowiedniej dynamiki filmu, ale i znacząco urozmaici jego odbiór. 

Reasumując

Dodanie kilku ujęć (o łącznej długości 10 czy 15 minut) do standardowej postaci dokumentu wpłynie z pewnością na jego dynamikę, jednak może odbyć się zupełnie bezkosztowo. 60-minutowy dynamiczny film to koszt dodatkowego montażu (1500zł) i udziału drugiego operatora w reportażu (900zł).

Są to jedynie dwa przykłady – Wasza sytuacja może być zupełnie inna. Niestandardowe zamówienia wymagają naszej bezpośredniej interwencji i gradobicia pytań – jak długi film Was interesuje, jakie braki odczuwacie w 30-minutowej formie, co potrzebuje więcej czasu na wizji i jak dynamicznie ma się prezentować efekt końcowy? W związku z ilością czynników dłuższe formy filmowe wyceniane są indywidualnie do Waszych potrzeb i oczekiwań. Opiszcie nam je możliwie najpełniej, a my z pewnością pomożemy znaleźć Wam rozwiązanie 🙂

Zanim jednak zaczniemy się wszyscy wspólnie głowić – wróćmy do początku. Zerknijcie na przykładowy dokument i zobaczcie, jak półgodzinny film sprawdza się w praktyce. A nuż rozwieje Wasze wątpliwości!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *